در مطلب "مدیسه کجاست؟" مخاطبی به صورت خصوصی این سؤال را پرسیده‌اند که: باغشاد اصفهان کجاست؟ اگر چه بنده فرماندار و یا شهردار نیستم، ولی به احترام این مخاطب عزیز این مطلب را برای پاسخ بهتر به این دوست عزیز می‌نویسم. در این توضیحات از گفته های پدرم جناب آقای دکتر محمد رحیمی مدیسه و صحبت‌های پدربزرگ مرحومم، حاج کریم رحیمی مدیسه نیز کمک می‌گیرم.

باغشاد اصفهان کجاست

موقعیت جغرافیایی شهر باغشاد
شهر باغشاد طی سلسله اتفاقات و فرایندهایی به صورت رسمی در تقسیمات و نامگذاری‌های وزارت کشور ثبت شد و نام‌هایی هم چون مدیسه، نوگوران، شورجه و پل‌کله تبدیل به محلات این شهر شده است. اگر بخواهم طبق گفته‌های پدرم محل جغرافیایی باغشاد را توضیح بدهم، باز هم ممکن است اشکالاتی داشته باشد. مرز شرقی باغشاد خط لوله گاز قدیم است که گاز کشور به شوروی سابق صادر می‌شد و اخیراً بخش‌های مرکزی و شمال کشور را با این خط لوله تغذیه می‌کنند. غرب باغشاد به محله مدیسه در روستای چم آسمان می‌رسد. شمال باغشاد به محله نوگوران و جنوب باغشاد به زمین های کچوییه می‌رسد.

پس باغشاد محدوده جغرافیایی بالا را شامل می‌شود. اگر چه در تابلوی کنار جاده به اشتباه "باغشاد" به عنوان زادگاه مرجع بزرگ شیعیان حضرت آیت الله سید ابوالحسن مدیسه‌ای اصفهانی معرفی شده است؛ اما به صورت حقیقی و تاریخی، "مدیسه" زادگاه این عالم بزرگ دینی و فخر جهان تشیع و کشور عزیزمان است و خدا را شاکرم که این سعادت را داشتم که کتابی در خصوص زندگی این بزرگوار تألیف نمایم. حسینیه آیت الله مدیسه ای نیز محل برگزاری مراسمات و نماز جماعت تا قبل از ساخت مسجد مدیسه بوده است.

پل کله هم یکی از بخش های زیبا و تاریخی این منطقه است که بر روی زاینده رود ساخته شده است. قدمتش به پیش از دوران صفویه برمی‌گردد و از آجر، سنگ و ساروج ساخته شده است. طولش 98متر، عرضش حدود 6 متر و یازده دهانه دارد. آن چه که در تاریخ نقل قول شده است، شاه عباس صفوی برای سهولت حمل و نقل بین بختیاری و خوزستان این پل را ساخت. 


البته شهرداری و شورای اسلامی شهر باغشاد اگر می‌خواهند روند رو به رشدی داشته باشند، پیشنهاد می‌شود با شهرداری چرمهین، شهرداری زاینده رود، شهرداری چمگردان ، شورای اسلامی چمگردان و به ویژه باغ بهادران تعامل ویژه‌ و بهتری داشته باشند تا نتایج آن به طور ملموس در فضای کسب و کار و زندگی مردم احساس و مشاهده شود. امیدوارم این یادداشت پاسخ خوبی به سؤال مخاطب عزیز این پایگاه بوده باشد.

موفقیت شما آرزوی من است 💕. از خدا می خواهم که شما نیز به اهداف و آرزوهای بزرگ خود برسید و آن روز مرا در جشن خود شریک کنید. خوشحال می‌شوم در بخش نظرات، دیدگاه شما را درباره این مطلب بدانم. این وب‌گاه متعلق به خود شماست. اگر احساس می‌کنید نیاز به مشاوره دارید، هم‌اکنون تماس بگیرید.