نامه من به محسن رضایی

جناب محسن رضایی سلام
پیام شما را در همایش مدیریت جهادی و امنیت ملی خواندم که فرموده بودید:
مشکل امروز ما در مدیریت یک رقیب جدی به نام غربزدگی است.
با تمام احترامی که برای شما قائل هستم، باید بگویم با این صحبت شما موافق نیستم، چون معتقدم مشکل اصلی کشور، نظریه های توسعه اقتصادی غیرایرانی است. به تعبیر رهبری جمهوری اسلامی ایران آیت الله خامنه‌ای، پیشرفت علمی بدون تحقیق امکان ندارد و مشکلات موجود کشور با تکیه بر علم و پژوهش قابل حل است: آیا در کشو به علم و پژوهش بها داده شده است؟

مشکل امروز ما در مدیریت کشور، غیرمتخصصینی است که علوم انسانی غربی را سال‌های سال در لایه‌های مختلف برنامه‌ریزی و اجرایی کشور تزریق کرده‌اند و خود را مدیر و مسئول خطاب می‌کنند. بومی‌سازیِ مدیریت، راهکار برون‌رفت کشور از وضعیت فعلی است، اما برای تحقق این مسأله چه تلاشی شده و می‌شود؟ بنده معتقدم اگر نگوییم هیچ تلاشی، تلاش اثربخشی انجام نشده و نمی‌شود.

جناب محسن رضایی
مدیریت ایرانی، تئوری‌های ایرانی می‌خواهد. کلی گویی از غرب‌زدگی دردی را دوا نمی‌کند.
این که در تلفن همراه تک تک ایرانی‌ها نرم افزارهای غربی و شرقی وجود دارد و علیرغم تبلیغ‌های فراوان بر روی نرم‌افزارهای بومی و سرمایه‌گذاری‌های سنگین در آنان، باز هم شاهد کم اقبالی کاربر ایرانی به آن هستیم، حتماً یک جای کار ایراد دارد.
ایراد کار غربزدگی نیست.

امروزه علوم و ایدئولوژی‌ها همانند دو رقیب، روبروی هم قرار دارند و هر کدام که بهتر خود را به مخاطب و مشتریان خود عرضه کنند، بهتر فروش می‌روند و بیشتر مورد پذیرش واقع می‌شوند. ما از متخصصین کمک نمی‌گیریم؛ در بدنه‌های اجرایی و استخدامی، کارشناسان متعهد  و با دانش را استخدام نمی‌کنیم؛ پس چطور انتظار داریم غربزدگی شیوع پیدا نکند؟ چرا نخبگان و متخصصین هر روز از کشور خارج می‌شوند و یا سرخوردگی آنان بیشتر می‌گردد؟

سخن در این باره بسیار است و ترجیح می‌دهم به همین بسنده کنم که شعار دادن در همایش و نشست‌ها زیباست، اما مشکلی از مشکلات مردم و کشور را حل نمی‌کند. اگر می‌خواهید مدیریت جهادی و پیروزی حاصل بشود، باید صاحب نظران و متخصصین را به صورت حرفه‌ای به کار بگیرید. در غیر این صورت از بسترِ شعار و حرف و همایش، انتظا خروجی مؤثر برای بهبود وضعیت کشور نداشته باشید.
این یادداشت کوچک غر زدن نبود، بلکه یک توصیه در جهت بهبود روندهای مدیریتی و اقتصادی است که امید است دیده و شنیده و عمل شود.


موفقیت شما آرزوی من است 💕. از خدا می خواهم که شما نیز به اهداف و آرزوهای بزرگ خود برسید و آن روز مرا در جشن خود شریک کنید. خوشحال می‌شوم در بخش نظرات، دیدگاه شما را درباره این مطلب بدانم. این وب‌گاه متعلق به خود شماست. اگر احساس می‌کنید نیاز به مشاوره دارید، هم‌اکنون تماس بگیرید.