جامعه اسلامی برای تحقق بخشیدن به هدف والای آفرینش یعنی خدایی و ربانی شدن، نیازمند سلامت اقتصادی است؛ به عنوان مثال اگر یک مردِ سرپرست خانوار از درآمد و پول کافی برای اداره خانواده و تأمین معاش خود برخوردار نشود، نمی‌تواند مسیر زندگی خود و اهل خانه را در مسیر الهی به شکل صحیحی پیش ببرد. از طرف دیگر، طبق آیه 85 سوره اعراف و آیات 84 و 85 سوره هود، هرگونه فساد در اعتقاد و اقتصاد می تواند دسترسی به سعادت انسانی را با مشکل مواجه سازد؛ حال باید این پرسش را مطرح نمود: آیا مصوبه 24میلیونی مجلس، امنیت اقتصاد ملی ایران را تأمین نموده است؟


اقتصاد ستون یک جامعه اسلامی است. بر اساس آموزه های قرآنی، اقتصاد به معنای مدیریت تولید، توزیع و مصرف ثروت و دانش دخل و خرج و هزینه، از اهمیت و جایگاه مهم و اساسی برخوردار است، چرا که اقتصاد و ثروت، مایه قوام جامعه است. همین مسئله قوام و ستون بودن اقتصاد در جوامع بشری است که قرآن بر آن تاکید می کند و با اشاره به این جایگاه بر اهمیت اقتصاد تاکید کرده و به افراد جامعه اجازه نمی دهد تا ثروت را در دست سفیهان و نابخردان قرار دهد؛ زیرا این عمل موجب از میان رفتن ثروت و سرمایه جامعه و کاهش قدرت تامین و تحقق اهداف می شود.(نساء، آیه5)

مجلس باید در رأس امور باشد، اما مجلسی که از حقوق جامعه به درستی صیانت و دفاع کند؛ نه آن که بر آن بتازد و به آن حمله کند. مدیران فقط از حقوق بهره مند نیستند، بلکه بخاطر جایگاهشان از منافع نادیده دیگری هم در اجتماع استفاده می‌کنند که در کل چند برابر می‌شود و به طور جداگانه، بحث خود را می‌طلبد که آیا این منافع نادیده و غیرقابل حساب به بیت‌المال برمی‌گردد؟
مشخص نیست در شرایطی که بحران خوزستان، سیستان و بلوچستان، مشکلات شدید اقتصادی و پدیده های زجرآور اجتماعی و اقتصادی همچون گورخوابی در کشور دیده میشود، با کدام دلیل کارشناسی حقوق یک مدیر دولتی باید 24 میلیون تومان تصویب بشود!
بخش‌های وسیعی از کشور همچنان از مشکلات روزمره زندگی رنج می‌برند و عدالت توزیعی را هنوز به صورت عینی درک نکرده‌اند.

در نظام اسلامی ریاست یعنی خدمت توأم با فروتنی و عاری بودن از درخواست وجوه کذایی. در واقع مدیر خدوم را اگر کل دنیا را به وی بدهند، باز کمتر از شایستگیش است؛ لذا ارزشمندی او با معادلات مادی سنجیده نمی شود و بسیار بلندتر از چنان معیارهای کم ارزشیست . امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام کارش ارزشمندتر است یا دیگران؟ سهم ایشان از بیت المال چقدر بود ؟ اگر منطبق با الگوهایمان نیستیم، راهش دور شدن مدام است ؟!

اگر تا دیروز در حلّ معمای کهنه پولی ایران یعنی "به ریال درآوردن و به دلار خرج کردن" مانده بودیم، امروز باید سؤال و معمای جدیدی را به مسائل روز اقتصاد کشور اضافه نماییم: 24میلیون بابت چه؟
حداکثر دریافتی 24 میلیون تومانی مدیران دولتی در شرایط امروز و سیستم فعلی مدیریتی، مصداق بارز یک ظلم آشکار اقتصادی، دهن کجی به مردم و خلاف قوانین اسلامی و اقتصادی دینی است.


اصول مدیریت اسلامی درباره این مصوبه چه نظری دارد؟
یک مدیر خوب و شایسته کسی است که مانند پیغمبر بر اساس دستورات الهی تمام امکانات مادی و معنوی را در راه تربیت اسلامی "یعنی شکوفائی تمام استعدادهای انسان" و به حرکت در آوردن آنان در مسیر بندگی و صراط مستقیم الهی برای رسیدن به مقصود که همان قرب الی الله است به کار گیرد؛ و این مهم تامین نمی گردد مگر در پرتو برنامه ریزی صحیح و دقیق اسلامی که مدیر در کلیات و جزئیات برنامه مورد نظر فکر کند، چنانچه مولا امیر المومنین (ع) فرمودند: پایداری مقام و منصب ها و دولتها مرهون برنامه ریزی و چاره اندیشی آنها است.

فاصله طبقاتی و غارتگری مصوبه لازم داشت و آن هم قانونی شد: آیا این مجلس، اسلامی است؟
آیا این قانون که در مجلس مصوب شد، مورد حمایت مدیران اوایل پیروزی انقلاب و یا سرداران شهید در جنگ هم می‌تواند باشد؟ اگر اینها امروز یکباره به این دنیا برگردند، به ما چه خواهند گفت؟
چرا مدیران از عبرت آموزی و تقوی فاصله گرفته اند؟ چرا نمایندگان مجلس به این گونه عمل می‌کنند؟ آیا شهدای هشت سال دفاع مقدس برای چنین مسائلی خون خود را تقدیم این آب و خاک نمودند؟
ما نیاز داریم شایستگی‌ها، لیاقت های مدیریتی و مبنای گزینش را در سیستم اداره امور جاری بازتعریف نماییم. گرانی، رکود و فقری که به گفته رئیس کمیته امداد: در شأن نظام اسلامی نیست؛ نتیجه سیستمِ فعالیت مدیران فعلی است که خواهان حداکثر پرداخت یعنی 24000000تومان هستند!

اقتصاد اسلامی بر خلاف اقتصاد غربی، بر قناعت و پرهیز از مصرف‌گرایی تأکید دارد. از سوی دیگر، اصول روش اسلام در توزیع ثروت، در درجه اول، صیانت از عدالت اجتماعی و حفظ حقوق مردم است. به عنوان یک محقق و پژوهشگر کوچک در این آب و خاک، نمایندگان امضاکننده طرح و مجلس را دعوت به تجدید نظر در این مصوبه می‌نمایم، چرا که این مصوبه امنیت اقتصاد یک کشور هم چون ایران را بیش از هر زمان دیگر به خطر می‌اندازد.


© این پایگاه شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم نیست و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع، پیگرد از طرف خدا دارد! و کسب هر منفعت مادی و معنوی بدون رعایت امانت‌داری، حلال نیست؛ از این که هر گونه کپی‌برداری را با درج لینک و هماهنگی و کسب اجازه تلفنی با اینجانب انجام می‌دهید، سپاسگزارم.
موفقیت شما آرزوی من است 💕. از خدا می خواهم که شما نیز به اهداف و آرزوهای بزرگ خود برسید و آن روز مرا در جشن خود شریک کنید. خوشحال می‌شوم در بخش نظرات، دیدگاه شما را درباره این مطلب بدانم. این وب‌گاه متعلق به خود شماست. اگر احساس می‌کنید نیاز به مشاوره دارید، هم‌اکنون تماس بگیرید.